Šī gada martā Ārvalstu investoru padome Latvijā (FICIL) un Ārvalstu investoru padome Igaunijā (FICE) parakstīja nodomu vēstuli par sadarbību kopīga pētījuma veikšanā, lai izvērtētu investīciju klimatu Baltijas valstīs, kā arī par augsta līmeņa pasākuma līdzorganizēšanu kopā ar Vācu-Baltijas Tirdzniecības kameru Igaunijā, Latvijā un Lietuvā (AHK). Pasākums “Beyond Borders: Investment & Security in the Baltics” norisināsies Rīgā 2025. gada 26. maijā. Tā mērķis ir apspriest ārvalstu investoru padomju veikto pētījumu un AHK Biznesa aptaujas rezultātus. Starp augsta līmeņa pasākuma runātājiem būs Valdis Dombrovskis (Eiropas Komisijas ekonomikas un produktivitātēs, īstenošanas un vienkāršošanas komisārs), Tomass Estross (Eiropas Investīciju bankas viceprezidents), Māris Riekstiņš (Latvijas Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks NATO), André Küüsvek (Ziemeļu Investīciju bankas prezidents), Jurijs Spiridonovs (Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas valdes padomnieks), Ieva Jāgere (LIAA direktore), kā arī pārstāvji no Baltijas valstu ekonomikas un ārlietu ministrijām.

Kopīgo iniciatīvu atbalsta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), tās mērķis ir veicināt reģionālo sadarbību, uzlabot investīciju klimatu Igaunijā, Latvijā un Lietuvā un sniegt politikas veidotājiem ar datiem pamatotu ieskatu.

 

Vienota pieeja investīciju pētījumiem

Baltijas ārvalstu investoru padomes, pirmo reizi apvienojušās kopīgā pētījumā, lai izvērtētu investīciju klimatu Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. Pētījumā tiks izmantota Sentiment Index metodoloģija, ko izstrādājis profesors Arnis Sauka no Rīgas Stokholmas Ekonomikas augstskolas (Stockholm School of Economics in Riga) sadarbībā ar Ārvalstu investoru padomi Latvijā (FICIL). Līdz šim katra padome investīciju vidi analizēja nacionālā līmenī, taču šis ir pirmais solis pretī vienotai, reģionālai pieejai.

Pētījums tiek izstrādāts sadarbībā ar AHK, kas regulāri apkopo datus par investīciju klimatu Austrumeiropā un tā mērķis ir identificēt galvenos izaicinājumus, priekšrocības un biznesa iespējas, ko Igaunija, Latvija un Lietuva piedāvā ārvalstu investoriem, izvērtēt mainīgās ģeopolitiskās situācijas ietekmi uz investīciju piesaisti un noturību, kā arī analizēt jautājumus, kas saistīti ar aizsardzību, pētniecību, inovācijām, Eiropas Savienības atbalstu un Baltijas valstu savstarpējo sadarbību.

“FICIL ir lepns vadīt šo iniciatīvu, cerot sniegt politikas veidotājiem Baltijas valstīs vērtīgu ieskatu. Esam pateicīgi visiem ārvalstu investoriem, kas piedalās pētījumā, kā arī mūsu ilgtermiņa sadarbības partnerim datu analīzē – Rīgas Stokholmas Ekonomikas augstskolas profesoram Arnim Saukam, Latvijas valdībai un LIAA par sniegto atbalstu. Kopīgie izaicinājumi, ar ko saskaras Baltijas valstis, prasa kopīgi izstrādātus risinājumus un sinerģijas veidošanu jaunajā ģeopolitiskajā realitātē – tas var pavērt jaunas iespējas gan uzņēmējdarbībai, gan reģionālai sadarbībai,” FICIL valdes priekšsēdētājs Reinholds Šneiders

“FICE jau ilgstoši veic ikgadēju aptauju, lai izvērtētu Igaunijas investīciju klimatu un ārvalstu investoru bažas. Pirmo reizi šo iniciatīvu paplašinām līdz Baltijas līmenim, sadarbojoties ar mūsu sadarbības partneriem Latvijā un Lietuvā. Ar nepacietību gaidām iespēju dalīties ar pētījuma rezultātiem vietējām un Eiropas institūcijām, vienlaikus uzsverot tiešo ārvalstu investīciju nozīmi Baltijā un ciešākas sadarbības nepieciešamību gan nacionālā, gan Eiropas Savienības līmenī,” FICE valdes priekšsēdētāji Peters Tomsens un Heikki Meki

 

Augsta līmeņa kopīgais pasākums Rīgā

AHK un ārvalstu investoru padomju kopīgā pētījuma rezultāti tiks prezentēti un apspriesti augsta līmeņa pasākumā, kas notiks Rīgā 2025. gada 26. maijā. Pasākums pulcēs ārvalstu investorus, Baltijas valstu politikas veidotājus un pārstāvjus no nozīmīgām Eiropas institūcijām. Tā mērķis ir kalpot kā platformai stratēģiskām diskusijām par to, kā stiprināt Baltijas reģiona ekonomisko noturību un veidot pievilcīgāku uzņēmējdarbības vidi.

Ņemot vērā kopīgos ģeopolitiskos izaicinājumus, ar kuriem saskaras Baltijas valstis, kā arī Krievijas iebrukuma Ukrainā radīto ekonomisko un drošības ietekmi, šī iniciatīva uzsver ciešākas reģionālās un Eiropas Savienības sadarbības nozīmi. Tiek sagaidīts, ka tā stiprinās investoru uzticību, apliecinās ES vienotību un izcels investīciju potenciālu Baltijas reģionā.

Pasākuma programmā paredzētas trīs paneļdiskusijas. Pirmajā tiks apspriestas investīciju tendences Igaunijā, Latvijā un Lietuvā, iesaistot ārvalstu investoru pārstāvjus. Otrajā panelī uzmanība tiks veltīta valdību iniciatīvām ārvalstu investīciju veicināšanā un Baltijas valstu sadarbībai jaunajā ģeopolitiskajā realitātē. Savukārt trešā diskusija būs veltīta Eiropas Savienības un starptautiskās politikas atbalsta iespējām, risinot drošības un ekonomiskos izaicinājumus Baltijas reģionā.

 

Par iniciatīvas dalībniekiem:

Ārvalstu investoru padome Latvijā (FICIL) ir nevalstiska organizācija, kas apvieno lielākos ārvalstu investorus Latvijā, kā arī desmit valstu tirdzniecības kameras un Stokholmas Ekonomikas augstskolu Rīgā. FICIL misija ir uzlabot Latvijas uzņēmējdarbības vidi un veicināt konkurētspēju ārvalstu investīciju piesaistē.

Ārvalstu investoru padome Igaunijā (FICE) dibināta 2008. gadā kā lobija organizācija, kas sadarbojas ar Igaunijas valdību un valsts institūcijām. FICE apvieno ārvalstu tirdzniecības kameras, kuru dalībnieki veido gandrīz 80% no Igaunijas kopējām ārvalstu tiešajām investīcijām. Padomes prioritātes ietver nodokļu sistēmu, izglītību un darbaspēka jautājumus, enerģētiku, vides politiku, administratīvās reformas un uzņēmējdarbības ētiku.

Vācu-Baltijas Tirdzniecības kamera (AHK) Igaunijā, Latvijā un Lietuvā ir reģistrēta kā biedrība Vācijā. Trīs AHK biroji Baltijas valstīs nodrošina plašu pakalpojumu un konsultāciju klāstu veiksmīgai tirgus iekarošanai, kā arī aktīvi pārstāv savu biedru intereses valsts pārvaldē un institūcijās.