Ārvalstu investoru padome Latvijā (FICIL) pauž sašutumu un nopietnas bažas par kavējumiem grozījumos Ministru kabineta 2014. gada 16. decembra noteikumos Nr. 776 “Kārtība, kādā komercsabiedrības deklarē savu atbilstību mazās (sīkās) un vidējās komercsabiedrības statusam”. Šī problēma skar vairākus FICIL biedrus un citus uzņēmumus, kuri saskaras ar nepamatotiem administratīvās sistēmas ierobežojumiem, kas kavē Eiropas Savienības finansējuma pieejamību un apdraud Latvijas investīciju piesaistes konkurētspēju. Šis jautājums tiek risināts jau kopš 2024. gada septembra.

Latvijas esošā ES fondu pārvaldības sistēma rada situāciju, kurā starptautiski, finansiāli stabili uzņēmumi nevar pierādīt savu neatbilstību grūtībās nonākušu uzņēmumu definīcijai, liedzot tiem iespēju pretendēt uz investīciju projektu atbalsta programmām, ko īsteno valsts attīstības finanšu institūcija ALTUM.

Papildu sarežģījumus rada Valsts kancelejas iebildumi grozījumu projektam, norādot, ka konkrētajā gadījumā likumdevējs nav pilnvarojis Ministru kabinetu izdot noteikumus, jo attiecīgais jautājums jau tiek regulēts ar likumu. Tādējādi ir nepieciešams papildināt Komercdarbības atbalsta kontroles likumu, lai deleģētu Ministru kabinetam pilnvaras noteikt kārtību, kādā lielie uzņēmumi sniedz apliecinājumus par savu statusu.

Ekonomikas ministrija šī iemesla dēļ sagatavojusi likumprojektu “Grozījums Komercdarbības atbalsta kontroles likumā” (24-TA-3201) un nodevusi to saskaņošanai steidzamības kārtībā. Tomēr Finanšu ministrija pirmajā saskaņošanas aplī ir izteikusi iebildumus, kas šobrīd tiek risināti, lai nodrošinātu grozījumu ātru virzīšanu.

FICIL atzīst, ka Latvijas valdība saprot problēmu un mēģina rast risinājumus. FICIL pauž atzinību Ekonomikas un Finanšu ministrijām, kā arī Centrālajai finanšu un līgumu aģentūrai (CFLA) par paveikto darbu. Tomēr, ja valdība tuvākajā laikā nespēs rast efektīvu risinājumu, tas kavēs būtisku investīciju projektu realizāciju Latvijā, kas spētu veicināt gan nodarbinātību, gan ekonomisko attīstību.

Lai nodrošinātu valsts konkurētspēju un palielinātu investīciju apjomu, FICIL aicina visas iesaistītās puses ātrāk vienoties par grozījumu pieņemšanu un nepieciešamajām izmaiņām Komercdarbības atbalsta kontroles likumā vai rast citu pagaidu risinājumu caur Ministru kabineta noteikumiem.