2024. gada Valdības un Ārvalstu Investoru Padomes Latvijā augsta līmeņa sanāksmes laikā tika uzsvērts: Latvijai nepieciešama skaidra ilgtermiņa attīstības stratēģija, kas ne tikai nodrošinātu valsts drošību, bet arī stimulētu ekonomisko izaugsmi. Vai aizsardzības nozare varētu veicināt inovācijas un kļūt par izaugsmes motoru? FICIL ieskatā – jā!

Ņemot vērā ģeopolitisko situāciju, liela daļa no valsts budžeta tiek piešķirta valsts aizsardzībai, taču ir būtiski skaidri definēt aizsardzības nozares ilgtermiņa attīstības mērķus, kas atspoguļo labi pārdomātu stratēģisku pieeju un veicina pasākumu saskaņošanu, kā arī nodrošināt ilgtspējīgu, mērķtiecīgu un caurskatamu finansējumu. Tas ļautu ne tikai stiprināt aizsardzības spējas, bet arī sekmētu ekonomisko izaugsmi, īpaši inovāciju un tehnoloģiju jomā.

Citu valstu piemēri skaidri parāda, kā var strukturēt šādu pieeju. Piemēram, Igaunija ir izveidojusi 100 miljonu eiro lielu aizsardzības fondu, lai veicinātu vietējo tehnoloģiju attīstību aizsardzības un divējāda lietojuma vajadzībām, ar mērķi līdz 2035. gadam dubultot valsts ekonomiku. Lietuva izmanto banku peļņas nodokļa ieņēmumus, lai uzlabotu militāro mobilitāti un infrastruktūru, stiprinot NATO spējas. Savukārt Nīderlande ir izstrādājusi aizsardzības nozares stratēģiju, kas stiprina valsts drošību, vairo zināšanas, tehnoloģijas un rūpnieciskās spējas, kā arī veicina starptautisko sadarbību. Nīderlandes stratēģijā ir skaidri norādīti ne tikai nozares attīstības mērķi un rīcības plāni, bet arī finansējuma mehānismi katrā jomā, lai veicinātu vietējas industrijas iesaistīšanu piegādes ķēdēs, kā arī publiskā un privātā sektora sadarbību. Šie piemēri liecina, ka aizsardzības nozare var būt arī ekonomikas dzinējs, ja ir labi pārdomāta aizsardzības nozares stratēģija un tās finansēšana.

Lai gan Latvija ir sākusi ieguldīt aizsardzības nozarē, FICIL uzskata, ka pašreizējā pieeja saskaras ar trīm būtiskām problēmām. Pirmkārt, trūkst skaidras un ambiciozas stratēģijas, kas koncentrējas ne tikai uz aizsardzību, bet arī uz ekonomisko izaugsmi, un pēc kuras varētu mērīt progresu. Bez skaidri noteiktiem mērķiem aizsardzības nozares attīstība kļūst haotiska un fragmentēta. Otrkārt, pastāv risks, ka līdzekļi varētu tikt izšķērdēti bez kvalitātīvas aizsardzības nozares stratēģijas un īstermiņa budžeta plānošanas rezultātā. Lai to novērstu, pēc citu valsts piemēriem FICIL aicina izveidot aizsardzības fondu, kas darbotos kā ilgtermiņa investīciju fonds un nebūtu pakļauts īstermiņa budžeta spiedieniem. Šis fonds uzkrātu resursus pa gadiem, piesaistot resursus no dažādiem avotiem, un tādējādi nodrošinot ilgtspējīgu, pārredzamu un mērķtiecīgu finansējumu gan aizsardzības, gan ekonomikas attīstībai. Treškārt, komunikācijai ir būtiska nozīme. Sabiedrībai, uzņēmumiem un investoriem ir jāzina par valdības plāniem aizsardzības jomā, lai veicinātu drošības sajūtu un norādītu biznesa iespējas.

“Mums nav jābaidās runāt par aizsardzības jautājumiem, jo tie ir būtiski ne tikai vietējiem, bet arī ārvalstu uzņēmumiem, kuri vēlas veikt ilgtermiņa ieguldījumus mūsu reģionā,” norāda FICIL valdes priekšsēdētāja Zlata Elksniņa-Zaščirinska intervijā “Delfi Bizness”.

Kādi būtu ieguvumi no viedās aizsardzības stratēģijas un atsevišķa aizsardzības fonda izveides? Papildus aizsardzības stiprināšanai un nacionālās drošības interešu aizsardzībai, tas sekmētu vietējo zināšanu, tehnoloģiju un rūpniecisko spēju attīstību, kā arī stimulētu inovācijas un ekonomikas izaugsmi, radot jaunas darba vietas un sniedzot iespējas vietējiem uzņēmumiem. Latvija varētu kļūt par ievērojamu spēlētāju starptautiskajā aizsardzības tirgū, izveidojot spēcīgu reputāciju kā līderis, piemēram, kiberdrošības un aizsardzības sistēmu jomā Eiropā, attīstot starptautisko sadarbību un piesaistot investīcijas gan no starptautiskiem fondiem, gan privātā sektorā.

FICIL ieskatā Latvijai ir liela iespēja izveidot spēcīgu un ilgtspējīgu aizsardzības nozari, vienlaikus veicinot ekonomisko izaugsmi. Tomēr šī mērķa sasniegšanai ir nepieciešama skaidra ilgtermiņa domāšana, izlēmīga rīcība un cieša sadarbība ar sabiedrību, uzņēmumiem un investoriem. FICIL aicina valdību nezaudēt šo iespēju un pārskatīt pašreizējo pieeju aizsardzības jomā!